Публікація на «UA.News» автор Сергій Діденко, передрук без змін.

У жовтні зростання заробітних плат прискорилося (до 13.5% р/р в номінальному та до 10.6% р/р в реальному вимірі) передусім через доплати медикам та внаслідок дії ефектів від підвищення мінімальної зарплати.

Проте, попит та пропозиція робочої сили у жовтні 2020 року почали знижуватися на тлі зростання захворюваності та посилення карантинних заходів, повідомляють в Нацбанку.

І перше з лютого поточного року Держстат повідомив про суттєве зростання боргів за комуналку. Такий стан платіжної дисципліни обумовлений здорожчанням ціни на газ та значного погіршення платоспроможності простих українців.

Оплата житлово-комунальних послуг у жовтні 2020 року

У жовтні 2020 року українці сплатили за житлово-комунальні послуги 9,0 млрд. грн (81,2% нарахованих за цей період сум). Про це повідомляє Держстат (ДССУ).

Рисунок 1 – Оплата населенням житлово-комунальних послуг (у звітному місяці, млрд. грн)

Варто зазначити, вперше з лютого 2020 року нарахування перевищує зобов’язання за населення за спожиті послуги, які різко зросли на 2 млрд. грн.

На кінець жовтня 2020 року  заборгованість населення зі сплати житлово-комунальних послуг становить 56,1 млрд. грн. (таблиця 1).

Таблиця 1 – Заборгованість населення за житлово-комунальні послуги, млрд. грн

Отже, згідно з даними таблиці на початок листопаду 2020 року, борги  населення за постачання та розподіл природного газу становили – 22,4 млрд. грн, за постачання теплової енергії та гарячої води – 16,7 млрд.грн, за централізоване водопостачання та водовідведення – 5,7 млрд.грн, за управління багатоквартирним будинком – 5,1 млрд.грн, за постачання та розподіл електричної енергії – 5,1 млрд.грн, за надання послуг з вивезення побутових відходів – 1,1 млрд.грн.

Варто зазначити, згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 та від 27.06.2003                  № 976 у жовтні 2020 року з населенням було укладено 4,8 тис. договорів щодо погашення реструктуризованої заборгованості на загальну суму 36,3 млн. грн. Сума внесених платежів, з урахуванням довгострокових договорів, становила 24,0 млн. грн., йдеться у повідомленні Держстату.

Субсидування та зростання цін

Попри важке становище населення, обумовлене карантинними заходами, а також на тлі перманентного зростання цін на енергоносії, кількість субсидіантів продовжує зменшуватися (таблиця 2).

Таблиця 2 – Основні показники соціально-економічного розвитку України

Згідно з даними таблиці (таблиця 2), кількість домогосподарств, які користуються держдопомогою, перманентно зменшується. Водночас на тлі зростання ціни на ЖКП середній розмір призначених субсидій збільшився, що обумовило навантаження на видаткову частину бюджету.  Проте, через низку факторів, ціни у жовтні продовжили своє зростання, що дедалі погіршує життя простих українців. Згідно з повідомленням Нацбанку, у жовтні 2020 року темпи споживчої інфляції очікувано прискорилися до 2.6% р/р (з 2.3% р/р у вересні 2020 року). Базова інфляція також незначно зросла (до 3.2% р/р з 3.1% р/р у вересні).

Послаблення гривні, подорожчання енергоносіїв та гірші показники врожаю окремих сільськогосподарських культур формували проінфляційний тиск. Так, нижчий врожай соняшнику призвів до стрімкого зростання цін на олію. Вищими темпами зростали ціни на непродовольчі товари, насамперед унаслідок послаблення гривні. Натомість дещо повільніше дорожчали послуги, зокрема через посилення обмежень в окремих областях на тлі зростання захворюваності на COVID-19 та підвищення бази порівняння для окремих видів послуг. Водночас дещо стримувало інфляцію розширення пропозиції інших харчових продуктів (щодо частини продуктів це явище мало тимчасовий характер), а також зменшення споживання окремих товарів (зокрема одягу та взуття).

У жовтні, після 11-місячного падіння, ціни у промисловості відновили зростання (на 3.2% р/р). Насамперед це пояснюється подорожчанням товарів українського експорту на світових ринках (метали, соняшникова олія), а також зростанням цін на енергоносії.

В підсумку варто зазначити, попит та пропозиція робочої сили у жовтні 2020 року почали знижуватися на тлі зростання захворюваності та посилення карантинних заходів, погіршуючи життя переважної більшості населення.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я