Скандальна нерухомість київського Подолу приваблює чимало недоброчесних підприємців. Не виключенням став і пам’ятник архітектури 19 століття “будинок Новікова”. Як киян лишають власного майна і чому нерухомість отримує той, хто більше заплатить юристам у матеріалі OpenNews.

Дмитро Шевченко

Стародавній район ремісників та річковиків Києва ― Поділ заповнений дорогою нерухомістю, якою прагнуть заволодіти чимало підприємців. Здебільшого нечесні бізнесмени прикриваються турботою про історичну цінність й пропонують фінансувати реставрацію занедбаних об’єктів в обмін на право користуватись комунальним майном.

У схожу історію потрапила будівля на розі вулиць Великий Вал та Костянтинівська (“будинок Новікова”), що була зведена понад сто років тому. Двоповерхова цегляна споруда прикрашена фасадом з рельєфами жіночих облич, тому в народі звалася “з янголами”. Втім, пілястри, скульптури янголів та історична цінність не врятували пам’ятку від часткового знищення та шахрайства. 

Вигляд “будинку Новікова” на початку 20-го століття (Верхній Вал, 28/12)

“Будинок Новікова” має загальну площу 1781,7 кв. м і практично поділений на дві частини.  Перша ― площею у 937,7 кв. м, належить до комунальної власності територіальної громади Києва, друга ― 843,8 кв. м належить до комунальної власності територіальної громади Подільського району міста Києва. Адреса будинку ― Верхній Вал, 28/12.

Від громади до мільярдера

У 2002 році Подільська районна державна адміністрація (Подільська РДА) передала нежитлову частину будівлі (Верхній Вал, 28/12) компанії “Консул”, яка зобов’язалась спонсорувати реконструкцію будівлі. Згодом, Київська міська рада передала в оренду земельну ділянку за тією ж адресою для реконструкції та торгово-офісної експлуатації. Втім, через десять років після укладання договору на реконструкцію з «Консул», згідно з даними Київського БТІ, готовність з реконструкції складала лише 7%.

У грудні 2016-го будинок  перейшов у власність “Консул”. “Приватний нотаріус Руслан Швець фактично підробив документи при реєстрації права власності”, ― розповідає співрозмовник OpenNews, що забажав не розкривати своє ім’я через міркування безпеки. “Акціонерне товариство “Консул” отримало право власності на підставі лише дозволу на виконання будівельних робіт. А ще через рік Швець підкріпив фальшиве право власності за “Консул” вже на підставі сертифікату Державної архітектурно-будівельної інспекції”, ― стверджує джерело. У 2016-му Прокуратура Києва звернулася до суду для повернення будівлі в комунальну власність. У відомстві наголошували: вказаний будинок передано приватній структурі всупереч приватизаційній процедурі за відсутності відповідного рішення Київської міської ради.

Юристи та експерти у сфері історичної спадщини запевнили журналістів, що приватизація об’єктів культурної спадщини можлива лише за умови додержання чіткої законодавчої процедури гарантування охорони історичної пам’ятки власником, зокрема зобов’язання власником утримання об’єкта у належному стані.

У напівзруйнованому стані за металевим парканом пам’ятка архітектури простояла до 2018 року. Та передувало цьому банкрутство фактично фіктивного підприємства “Консул” і незаконний продаж з аукціону нерухомого майна до компаніїПоділ-Херітедж“.

Вигляд “будинку Новікова” до 2018-го року

Протягом 2018-го директор підприємства Віктор Зінченко передав будинок в оренду ТОВ “Київ Східний” та ТОВ “Ліберті Дайнер”. “Тепер комунальне майно належить третім особам, які тісно пов’язані з мільярдером Леонідом Юрушевим“, ―зазначає наш співрозмовник. Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно підтверджують цю інформацію.

Більш того, згідно з Реєстром та рішенням Київради щодо комунального майна, столичним депутатам не було відомо про вибуття майна з комунальної власності.

Історія крадіжки: епізод другий

Тим часом інші бізнесмени націлились на той самий будинок, але вже за дещо відмінною схемою. На цей раз предметом маніпуляції стало те, що комунальна власність знаходиться на перетині двох вулиць: Верхній Вал та Костянтинівська.Тим часом інші бізнесмени націлились на той самий будинок, але вже за дещо відмінною схемою. На цей раз предметом маніпуляції стало те, що комунальна власність знаходиться на перетині двох вулиць: Верхній Вал та Костянтинівська.

Виявилось, що ще у 2007-му році приватний нотаріус Лідія Габрієль посвідчила договір купівлі-продажу між відомою компанією “Консул” та підприємствомЕкзюкітів Консалтинг Сервіс“. Директором останнього виступала особа на ім’я Акл Акл Хусейн. За договором, “Екзюкітів Консалтинг Сервіс” ставала власником майна по вул. Костянтинівська 12/8. І у 2014-му році, компанія продала елітну нерухомість на Костянтинівській такий собі Світлані Мілейко менш ніж за пів мільйона гривень. Цей договір купівлі-продажу був посвідчений приватним нотаріусом Есталіною Коноваловою, а підставою став договір, посвідчений Габрієль. Ця інформація відображена у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Журналістам стало відомо, що органи досудового слідства встановили: обидва договори підробні. Лідія Габрієль повідомила, що не посвідчувала документ між “Консул” та “Екзюкітів Консалтинг Сервіс”, замість неї посвідчення готувала помічниця нотаріуса Наталія Запісочна.

Між тим історія продовжувалась і у жовтні 2016 році власниця будинку на Костянтинівський Світлана Мілейко передала майно до статутного капіталу компанії “Укрбудконсалтинг-М”. Юристи з майнових прав розповіли Open News, що подібні дії підпадають під статті Кримінального кодексу України “шахрайство” та “легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом”.

Вишенька на торті

Найбільшим відкриттям даної історії є те, що зазначений у договорах нежитловий будинок, який розташований по вул. Костянтинівська, 12/8 розміщується на ділянці із таким самим кадастровим номером, як і будинок по вулиці Верхній Вал, 28/12, але будинку за адресою Костянтинівська, 12/8 в місті Києві взагалі не існує.

Підсумовуючи цю історію, можна зазначити, що історично цінне оздоблення будинку, як і сама будівля були втрачені для міста і громади. Навряд чи колись здобута шахрайським шляхом архітектурна споруда повернеться до комунальної власності. Втім підозрювані у злочинах правоохоронними органами особи, що причетні до незаконного заволодіння нерухомістю у центрі столиці досі не покарані.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я