Глава податкового комітету розповів про обов’язки і можливості для бізнесу. Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев надав роз’яснення щодо використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО), щоб розвіяти міфи щодо них. Таблицю з поясненнями депутат опублікував в Telegram.
Глава фінансового комітету розповів про найпоширеніші міфи:
- РРО – це надто складно і обтяжливо для малого бізнесу, особливо – ФОПів-спрощенців. Наявність РРО потребує найму бухгалтера – РРО не створює жодних проблем для реального ФОПа, що працює у легальному полі, оскільки такий ФОП все одно веде облік своїх продажів для власних потреб.
- РРО повинні застосувати платники єдиного податку 1 групи – РРО не буде застосовуватися платниками єдиного податку 1 групи. Перша група це роздрібний продаж на ринках або діяльність з надання побутових послуг населенню. Ліміт для платників єдиного податку 1 групи – 1 млн грн.
- Платник єдиного податку повинен вести первинну документацію обліку товарів – Не потрібно вести первинну документацію платникам єдиного податку, крім тих, хто здійснює продаж складної побутової техніки, лікарських засобів і ювелірних виробів
- Скасування книги обліку доходів означає право податкової здійснювати перевірку первинної документації – Скасування обов’язкового застосування книги обліку доходу не означає обов’язок платника єдиного податку вести первинну документацію. Платник веде облік доходів і витрат у вільній і зручною для нього формі, електронному або паперовому вигляді, що і буде достатньою інформацією для податкового органу.
- Для підприємця введення в РРО великої кількості схожих по родовим ознакам товарів є обтяжливим та потребує значних зусиль – ДПС забезпечить можливість введення товарів до РРО за родовими ознаками (групами товарів) для полегшення процесу введення даних до РРО
- Кожен підприємець повинен мати принтер – У підприємця немає обов’язку придбавати принтер. Рішення про те, в якій формі (електронній чи паперовій) видавати чек приймає продавець.
- Кожен підприємець повинен купити «залізне» РРО – Для виконання вимог Закону немає необхідності ставити «залізне» РРО та платити за його обслуговування або наймати додаткового працівника. У Законі прямо передбачено -програмне РРО надається податковою службою всім платникам БЕЗКОШТОВНО.
- Великий об’єм даних (чеків) від програмного РРО сервер контролюючого органу не витримає – ДПС має достатній досвід створення та адміністрування великих баз даних загальнонаціонального масштабу і впевнено впорається з адмініструванням ПРРО.
- Якщо підприємець знаходиться не за місцем здійснення діяльності (відпустка) він не зможе закрити касу (денний звіт) – Програмний РРО працює в режимі онлайн. Це означає, що підприємець може закрити касу (подати денний звіт) незалежно від місця знаходження.
- Торгівля на ринку підлягає застосуванню РРО з огляду на невизначений статус ринку і об’єктів на ринку – Здійснення торгівлі на ринку підприємцем першої групи не підлягає застосуванню РРО. Статус ринку надається за рішенням органу місцевого самоврядування
- Обов’язкове застосування РРО для складної побутової техніки не призвело до позитивних результатів – За інформацією від ДПС збільшення надходжень від ПДВ за період 2017-2019 р. (з моменту введення РРО для техніки) становить 297%.
- Обов’язкове застосування РРО при продажу лікарських/медичних засобів призвело до закриття аптек – Інформація щодо закриття аптек, внаслідок прийняття правил РРО при продажу лікарських/медичних засобів, не відповідає дійсності. Кількість відкритих/закритих аптек знаходиться на одному рівні до моменту і після введення РРО.
- При проведенні програмування РРО обов’язкового необхідно вносити УКТ ЗЕД для всіх товарів – Пункт 11 статті 3 ЗУ про РРО передбачає, що обов’язково вносити УКТ ЗЕД передбачена лише для підакцизної групи товарів.
Ризикові види діяльність не обґрунтовані – Вони обґрунтовані високою прибутковістю предметів торгівлі (побутова техніка), їх небезпекою при неконтрольованому обігу (ліки) та масовістю (вироби з текстилю). При цьому тіньовий обіг таких товарів створює нечесну конкуренцію для легального бізнесу, який створює робочі місця та сплачує податки