У лютому 2013-го року Генштаб Збройних сил Російської Федерації оголосив про організацію підрозділу інформаційного протиборства. У той час начальник Генштабу ЗС РФ Юрій Балуєвський зазначив: “Інформаційна перемога над противником знекровлює і паралізує усі органи влади держави-супротивника”. “Кров’ю” системи координації держави виступає саме інформація. І тому в Україні Рада Національної Безпеки та Оборони, низка департаментів й організацій спецслужб покликані захищати державні таємниці. Наскільки їм це вдається подивимось на прикладі роботи РНБО та її новопридбаної системи аналітики інформації “СОТА”.

“Не будемо говорити хто, хоча це був слоненя”
Цитата з мультиплікаційного фільму Івана Уфімцева “38 папуг”, СРСР, 1976

Інформаційно-аналітична система (ІАС) під назвою “СОТА” з’явилась у публічному просторі у березні цього року. Рада Національної безпеки і оборони України (РНБО) оприлюднила електронну карту поширення захворюваності на коронавірусну інфекцію COVID-19 у світі та в Україні. На сторінці цієї карти у лівому куті зверху можна побачити невідомий логотип та напис “СОТА”.

Жодних збігів при пошуку в Інтернеті, невідома розробка невідомого розробника. Здавалось так і має бути, адже карта по ковіду є продуктом таємного програмного забезпечення одного з найбільш закритих органів держави. Це значить, що дізнатись з публічних джерел будь-що про цю систему практично неможливо. Втім, високий рівень недовіри суспільства до держави змусив журналістів Open News перевірити діяльність Головного ситуаційного центру РНБО (ГСЦ). Виявилось, що “СОТА” не сертифікована в Україні та є частиною розвідувальної програми РФ. Крім того, вороже програмне устаткування й супутнє обладнання стало приводом привласнити державні кошти.


Минулого року РНБО ініціювало заміну ІАС. Цьому передувала травневе повідомлення секретаря Радбезу України Олексія Данилюка на попередню владу. Той відзняв себе у порожньому приміщенні Ситуаційної кімнати в Офісі президента: ані медійного обладнання, ані серверів та пультів.

Але колишній секретар Ради безпеки Олександр Турчинов запевнив, що Головний ситуаційний центр в РНБО (за адресою вул. Петра Болбочана, 8) знаходиться у повному укомплектуванні.

ІАС часів Петра Порошенка (можлива назва “Світязь”) була розгорнута на потужностях ГСЦ у лютому 2015 року, коли центр офіційно презентували журналістам.

Мережа Ситуаційних центрів (СЦ) України фактично будувалась за прикладом Росії. Головний ситуаційний центр РНБО — ведучий у системі центрів. Саме до нього стікається інформація з місцевих, відомчих, урядових центрів, Верховної Ради і президентського офісу.  Усі медійні кімнати працюють за єдиним регламентом взаємодії й обслуговуються центральною ІАС. Джерела Open News в Офісі президента України (ОП) та РНБО, особи яких ми не розкриваємо із зрозумілих причин, підтвердили, що наразі там використовується ІАС “СОТА” і вона не використовувалась при попередній владі.


Російська урядова мережа СЦ простягається набагато ширше за межі РФ. Зокрема, у неї включені СЦ Президентів Білорусі та Казахстану (за даними Інституту проблем математичних машин і систем Національної академії наук України станом на 2011 рік). Більш того, спецслужби Росії розбудовують свої центри контролю та збору інформації під прикриттям приватних холдингів в інших країнах. А також в офісах псевдоприватних холдингів і в самій Росії.

Ситуаційний центр РНБО України на вигляд значно скромніший за російські центри. Принаймні був за часів каденції Порошенка. Та чому було вирішено замінити аналітичну систему не ясно, можливо “попередники” дійсно унеможливили роботу старої системи, наприклад вкрали її елементи. Через таку ймовірність минулого року Державне бюро розслідувань України (ДБР) розпочало слідство.

Хай там як, а в грудні 2019 Апарат РНБО замовив нову ІАС. Наше джерело повідомило, що з боку Радбезу таємний договір підписували зокрема виконавець обов’язків керівника ГСЦ Геннадій Максименко та (колишній) генеральний директор Микола Сокирко з боку державної компанії “Українські спеціальні системи” (УСС). Треба зазначити, початок цього процесу у публічній сфері було презентовано як “зміна вимог до інформації та даних, що передаються до СЦ, а також маршрутів передачі таких даних”.

Доволі детальне законодавство зобов’язує створити комплексну систему захисту інформації (КСЗІ) для таких об’єктів як СЦ. Без такого кроку введення АІС в експлуатацію неможливе. Наше джерело у Державній службі спеціального зв’язку і захисту інформації (ДССЗІЗІ) стверджує, що КСЗІ та введення в експлуатацію “СОТА” не має, але використовується державою.

“Для побудови нової ІАС потрібен час: проведення тендерних процедур, навіть таємних, укладання договорів, їх виконання, а також налагодження процесу аналізу може зайняти не один рік. Один лише розгляд заяви на встановлення КСЗІ може займати місяць, не кажучи вже про її створення”, ― коментує співрозмовник з Державної служби спецзв’язку.

Ця служба, згідно з договором і логіки держави, має супроводжувати та наглядати за впровадженням нової ІАС. Реалізація головним чином була покладена на першого заступника служби Сергія Секунова. Останній має досить сумнівний кар’єрний бекграунд у СБУ, пов’язаний з махінаціями, і головне — зв’язки з ФСБ.

Джерело Open News з боку РФ, якому ми довіряємо підтвердило інформацію щодо російського сліду. Співрозмовник зазначив: “Соту” розробляли українці, але вони пов’язані з РФ. Вона [ІАС, — ред.] розроблена в Україні, але є частиною контррозвідувальної програми Росії”.


За інформацією джерела в РНБО, відповідають за реалізацію розробки системи також і заступники Секретаря РНБО: Андрій Зюзь та Станіслав Лур’є; їх колега щодо реалізації “СОТА” з боку УСС — Сергій Сировець.

Державне підприємство “Українські спеціальні системи”, зокрема закупило для ГСЦ контролер відеостіни за 1,7 млн грн. Компанія-постачальник для УСС — Digital Device Ukraine, що поставила даний товар державному підприємству досі недоотримала оплату за договором у розмірі майже 500 тисяч гривень. Таку інформацію підтвердили у компанії. Загалом на оплату різноманітного мультимедійного обладнання для ГСЦ через підрядників УСС (“Ньютест Україна“, “Лантек” та Digital Device Ukraine) держава виділила понад 17 млн гривень та планує дозакупівлю ще на 35 млн.

За даними нашого джерела, ще одна компанія — “Євротелеком” отримала 24,8 млн грн на розробку спеціального програмного забезпечення (СПЗ, ймовірно, що мова йде саме про ІАС “СОТА”). “Євротелеком” має дуже великий перелік державних органів-замовників, проте публічного тендеру з УСС у цієї компанії нема. Між тим, за нашою інформацією, додатково планують витратити ще 16 млн грн. Таким чином, в ГСЦ під час каденції Володимира Зеленського і під головуванням Олексія Данилюка, закупили нового обладнання і СПЗ більш ніж на 41 млн грн, і до кінця поточного року сума дійде майже до 3,5 млн доларів США. Витрачання таких коштів на систему без документів, сертифікації і з ризиком втручання ворожої країни й отримання нею таємних даних не найкращим чином характеризує діючу владу. Відомо, що ДБР наразі проводить досудове розслідування щодо цієї справи.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я