На Одещині в селі Калчева, що населений здебільшого етнічними болгарами, залишився останній пам’ятник Володимиру Леніну. Спочатку його демонтажу всупереч Закону України “Про декомунізацію” опиралась місцева влада, наразі постало питання фінансування робіт.

Голова громадської організації “Декомунізація.Україна” Вадим Поздняков стверджує, що разом з колегами ініціює демонтаж памятника більше двох з половиною років:

“Я і мої колеги разом з депутатами неодноразово направляли письмові звернення до голови Калчівської сільської ради Анатолія Касіма впродовж останніх років. Кожного разу відповіді не були ствердними. Зазвичай відмова демонтувати забороненену в Україні символіку грунтується на банальній нестачі коштів. Але в Калчева нам також повідомляли і про “неможливість підїхати до памятника спеціальною технікою”.

За словами активістів, парк-музей соцреалізму “Фрумушика-Нова” в Одеській області готовий розмістити Леніна з Калчева й профінансувати демонтаж та транспортування об’єкта. Але переговори між сільрадою та музеєм закінчилися нічим.

“Йшлося навіть про викуп пам’ятника у сільради в якості експонату для музею. Адже зараз в цьому парку зберігається понад сотня демонтованих скульптур радянської епохи з усієї України. Більш того, ми звертались і до правоохоронних органів та уряду. Очікуємо на реакцію влади”, ― розповів Вадим Поздняков.


Леніна у Калчева було встановлено у 70-тих роках минулого сторіччя. Наразі це єдине село в області з Леніним на відкритій території. Процес позбавлення від наслідків комуністичної ідеології було підтримано Конституційним судом України, що визнав Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» конституційним. Згідно з документом, публічна пропаганда комуністичної символіки в Україні є кримінальним злочином.