У період пандемії багато хто шукає в собі нові таланти. Сторіз в Інстаграм майже кричать: «Спробуй нове! Розвивайся! Не сиди безцільно будинку!». І в цьому плані що може бути краще спорту?

Втім, не так складно пообіцяти собі почати тренування з понеділка, як стримати свою обіцянку. Щоб рішучості вистачало навіть до вівторка, експерти поділилися рекомендаціями для новачків. Визначитися з тренером, залом, видом фізичної активності та форматом занять після цих порад буде простіше. Залишається тільки дочекатися найближчого понеділка – і вперед, до спортивних подвигів.

ФІТНЕС, ТРЕНАЖЕРИ АБО ЙОГА?

Щоб отримати бажані форми, можна займатися фітнесом, з тренажерами або ходити в басейн. Головне – зміна харчових звичок і способу життя. Адже схуднути, підтримувати форму, підкачати м’язи чи набрати вагу, за словами персонального тренера Софії Табунщіковой (@fit_romanovnaa), допоможе не тільки спорт, але і відповідне харчування. І те, і інше треба ретельно продумати.

Зараз у початківця величезний вибір: від пілатеса до аквааеробіки. Що обрати, часто підкаже темперамент. Флегматикам підійде біг на довгі дистанції або йога, холерики можуть звільнятися від накопичених емоцій в бойових видах спорту або на тренуваннях із залізом, сангвініки часто виявляють себе в командних та контактних спортивних заняттях.

З тих варіантів, які залишилися, Софія Табунщікова радить спробувати ті, що зацікавили описом і фото або навіть заінтригували екзотичною назвою. Можна знайти будь-які тренування на відео в YouTube і віртуально оцінити його. Найкраще – знайти клуб, де пускають на перше пробне заняття і спробувати самостійно.

«Краще поєднувати різні види навантажень, але знати міру. Здорове тіло – це функціональне тіло», – резюмує персональний тренер Табунщікова.

Якщо є хронічні хвороби, серйозні травми або розлади здоров’я, тільки YouTube й інтуїції замало, треба проконсультуватися з лікарем, щоб не нашкодити здоров’ю.

Протипоказаннями до спортивних занять є, перш за все, кардіоваскулярні захворювання (артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця – всі її нестабільні форми, некорегуючий тиск, серцева недостатність), легеневі запалення, каже лікар-терапевт вищої категорії Мар’яна Селюк.

«Більшість серцево-судинних захворювань, які мають клінічні прояви, і не контролюються медикаментозно, є протипоказаннями. Якщо є захворювання, вони контролюються ліками і людина проходить регулярні обстеження, то займатися спортом не можна. Наприклад, хворим на діабет у стані компенсації помірні тренування цілком дозволяються», – підкреслює лікар.

Після перенесеного ковіда також варто бути обережним, зазначає медик. Поки є запалення, яке підтверджено імуноглобулінами М (клас антитіл), не можна виснажувати організм великими фізичними навантаженнями.

Жінки і чоловіки старше 50-55 також знаходяться у групі ризику. Мінеральна щільність кістки зменшується – кістки можна травмувати під час навантажень. Тому тягати залізо, займатися стрибками краще не варто. А ось східні танці, зумба (танцювальний фітнес) – те, що треба.

ЗАЛ: МОЖНА ДАЛІ ВІД МЕТРО, АЛЕ ЩОБ ВВІЧЛИВО і ЧИСТО

Спортивний клуб – це перш за все не стіни, а команда. Старший тренер і спортивний блогер (@ sasha.vyshkevych) Олександра Вишкевич радить при виборі залу обов’язково звернути увагу на тренерський склад. Інформацію про досвід, спортивні досягнення і освіту тренерів зазвичай можна знайти на сайті клубу.

«Зверніть увагу на якість клієнтського сервісу: ввічливість, посмішки і готовність відповідати на питання. Ставлення адміністрації та тренерів впливає на комфорт відвідувачів. Важливо, щоб у залі були доступні різні напрямки занять, а не тільки тренажери або фітнес. Вибір – це перевага», – ділиться Олександра.

Популярність залу і дорогі абонементи, на думку експерта, розглядати як гарантію якості не варто. Висока ціна нерідко виправдана висококваліфікованими тренерами і сучасним обладнанням, але це не гарантія високого класу послуг. А якщо ціни підозріло низькі – це теж не клеймо, каже Олександра. Такі прайси мають клуби з незручним розташуванням (далеко від метро) або ті, що нещодавно відкрилися. В інших випадках абонемент за копійки може обернутися антисанітарією, старим обладнанням і, як наслідок, проблемами зі здоров’ям.

«Порушення санітарних норм негативно впливає на стан здоров’я відвідувачів завжди і всюди. Можна підхопити що завгодно повітряно-краплинним або контактним шляхом», – пояснює терапевт Мар’яна Селюк.

Часто спортивні зали розміщені в підвальних приміщеннях, що також на шкоду, говорить вона. У підвалах немає необхідної аерації: вікна відсутні, вентиляція погана. Неможливо навантажувати організм важкими тренуваннями у приміщенні, де повітря не циркулює, і залишатися здоровим.

«Краще звернути увагу на зали, про які ви чули позитивні відгуки від знайомих», – радить старший тренер.

І розпитати їх, чи помічали цвіль у санвузлах, чи не покриті столітнім наростом бруду спортивні мати і чи не чхають спортсмени, піднімаючи під час занять поклади пилу.

ТРЕНЕР: ДРУГ, “САДИСТ”, ПСИХОЛОГ

На першому місці стоїть професіоналізм, розповідає персональний тренер по функціональному тренінгу, fill body і tabata Дарина Андрієнко. Хороший тренер повинен вміти побудувати програму тренувань з урахуванням побажань та індивідуальних особливостей клієнта. Також важливо, щоб із тренером було комфортно на рівні людських стосунків. Без довіри і поваги до тренера, контакту з ним результату і задоволення від тренувань не буде.

«Тренер – це друг, “садист” і психолог в одній особі. Саме тому раджу комплексний підхід до вибору тренера. Велику роль відіграють рекомендації, – пояснює Дар’я. – Як і косметолога або масажиста, більшість людей обирають тренера за порадами друзів».

Не варто боятися ставити багато питань при знайомстві або на першому тренуванні. Кваліфікований тренер завжди готовий пояснити незрозуміле і розвіяти сумніви клієнтів.

Особливо важливо знайти такого, каже Табунщікова, якщо за плечима – проблеми зі здоров’ям. Слід пошукати тренера, який би працював саме з такими особливостями і міг побудувати програму тренувань з урахуванням усіх рекомендацій медиків.

«Фітнес – це про здоров’я. Він повинен покращувати життя, а не множити діагнози», – пояснює експерт.

ОНЛАЙН АБО ОФЛАЙН, У ГРУПІ ЧИ ІНДИВІДУАЛЬНО

Дарина Андрієнко радить починати з індивідуальних занять, тому що в групі тренер не може приділити багато уваги конкретному клієнтові. На самому початку тренувань найважливіше – правильно поставлена техніка, а для цього необхідний постійний контроль. А далі – за смаком. Офлайн у багатьох сферах останнім часом перемагає.

«Тренування онлайн були затребувані і до пандемії, але попит у 2020 році помітно зріс. Такі заняття відмінно підходили мамам у декреті і людям з дуже щільним графіком. Це зручно – клієнт купує необхідний інвентар і влаштовує спортзал у себе вдома, але тренер при цьому дистанційно контролює всі вправи і виправляє помилки», – каже Дарина.

Найважливіше, за словами персонального тренера, змушувати себе «попітніти» в затишній домашній атмосфері. Саме через лінь онлайн-заняття підходять не всім – все більше клієнтів обирають займатися спортом офлайн. Зрештою, головне в спорті – зробити перший крок, а потім сформується здорова звичка і результати стануть помітні неозброєним оком.

Автор: Тетяна Вишневська

Джерело: “Укрінформ”

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я